שלא כמו פחד, חרדות מתייחסות למצבים בהם מצבים או אובייקטים מסוימים נחווים כמאיימים ומסוכנים באופן מוגזם המוליד מצוקה רגשית, הימנעות או פגיעה בתפקוד וגורמת לתחושת חוסר אונים. 

קיימים מספר סוגים של הפרעות חרדה:

הפרעת פאניקההתקפי חרדה קצרים וחזקים המאופיינים בתחושת פחד חזקה אובדן שליטה ולפעמים אף פחד לקבל התקף לב או "להשתגע". בנוסף מופיעים סימפטומים גופניים כמו קצב לב מואץ, הזעה ורעד. בחלק מהמקרים התקפי הפאניקה מתרחשים במצבים ספציפיים (חדר סגור, קהל אנשים צפוף) ולעיתים באקראי. 

פוביה ספציפית: פחד מופרז מאובייקט או מצב - כגון בעלי חיים, טיסות, מעליות ודיבור בפני קהל. 

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD): מתייחסת להתנהגויות כפייתיות החוזרות על עצמן שוב ושוב ללא שליטה ומטרתן מניעת הצפה של תכנים מעוררי חרדה. למשל, שטיפת ידיים ארוכה במיוחד על מנת להימנע מהידבקות במחלה, בדיקה מספר פעמים רצופות של נעילת דלתות וסגירת הגז וכדומה. 

הפרעת חרדה כללית: דאגנות ממושכת ומוגזמת ממגוון של אירועים שליליים. 

חרדה חברתית: אי נוחות מוגזמת או הימנעות ממצבים חברתיים מסוימים (דוגמת דיבור מול קהל, אכילה ליד אנשים) או מסיטואציות חברתיות באופן כללי. 
הפרעות חרדה עלולות להתפתח מגורמים שונים, ולא תמיד ניתן להצביע על סיבה אחת בלבד לבעיה. מקובל לחשוב שחרדה נובעת מגורמים פסיכולוגיים, ומאירועים שקרו במהלך החיים, וגם מגורמים פיזיולוגיים כמו תורשה ותהליכים כימיים במוח.
 
מחקרים רבים הראו כי טיפול נפשי באמצעות פסיכותרפיה הינו דרך יעילה לטיפול בתסמינים של חרדה (לעיתים בשילוב תרופתי), ויכול להביא לשיפור ארוך טווח בהרגשה. 
 
אז אם אתם סובלים מחרדה יש ביכולתי לעזור.
 
צרו איתי קשר בטל' 0544322155 לתיאום פגישה.
 
 
אדם שטורם
פסיכותרפיסט בתל אביב
רח' בר גיורא 11, ת"א
054-4322155
adam.shturm@gmail.com