תחושה של מועקה נפשית, עצבות שלא חולפת, היעדר עניין והנאה בחיים, תחושה של חוסר משמעות וריקנות פנימית, חוסר אנרגיה לתפקד, תחושת חוסר ערך ואשמה, הינם תסמינים של דיכאון.
 
הדיכאון משפיע על קשרי המשפחה והקשרים האישיים שלנו, על מסגרת העבודה או הלימודים, וגם על הרגלי האכילה, השינה, והבריאות שלנו.
 
לעתים אנו מתביישים בדיכאון ממנו אנו סובלים, וחושבים על עצמנו כ'חלשים' שלא יודעים להתמודד עם אתגרי החיים, או כי משהו לא תקין או פגום בנו.
כמו כן לעתים קרובות, אנחנו מרגישים בודדים, וחשים כי לסביבה יש קושי להבין ולהכיל את אשר מתרחש בתוכנו.
פעמים רבות, אנו מקווים כי הדיכאון יחלוף עם הזמן, או שנוכל להתגבר עליו בכוחות עצמנו, אך כשהדיכאון מתמיד, ואף מחמיר, התחושה היא של אין מוצא, וחוסר תקווה כי אי פעם הוא יחלוף והרגשתנו תשתפר.
ואולם יש תקווה לשינוי...
יש סיבה ומשמעות לדיכאון ממנו אנו סובלים.
הדיכאון הוא סימפטום שמייצג כאב נפשי עמוק שדורש הכרה וביטוי. הבנה ועיבוד של הכאב הנפשי העמוק שהדיכאון מייצג, והסיבות לו, מביאה לשיפור משמעותי ארוך טווח בהרגשה. 
בטיפול פסיכותרפי (טיפול בשיחות) עם מטפל מקצועי, באפן רגיש, ובקצב המתאים למטופל, ניתן להבין לעבד יחד את המקור לכאב הנפשי, ועל ידי כך להביא להיעלמותו ההדרגתית של הדיכאון. 
אני יודע מניסיוני כמטפל, כי על אף שלעתים נראה שהדיכאון לא יחלוף, וכי אין תקווה שהרגשתנו תשתפר, הרי שניתן לטפל בהצלחה בדיכאון, ושהתהליך הטיפול לא רק שמביא לשיפור משמעותי בהרגשה, אלא מרחיב את עולמנו הפנימי והחיצוני, ומעניק לחיינו תחושת משמעות עמוקה.
אדם שטורם
פסיכותרפיסט בתל אביב
רח' בר גיורא 11, ת"א
054-4322155
adam.shturm@gmail.com